این باتری می تواند با چند ثانیه شارژ تا هفته‎ ها شارژدهی کند!

این باتری می تواند با چند ثانیه شارژ تا هفته‎ ها شارژدهی کند!

با قدرتمند شدن سخت ‎افزار دستگاه‎ های قابل حمل از جمله گوشی‎ های هوشمند، مسئله شارژدهی به یکی از نگرانی ‎های اصلی کاربران تبدیل شده است. ممکن است یافته‎ های جدید محققان دانشگاه مرکزی فلوریدا راه حل نهایی برای این دسته از کاربران باشد. این پژوهشگران توانستند به کمک ابر خازن ها باتری با ظرفیت بسیار بالا تولید کنند که برای شارژ شدن فقط به چند ثانیه زمان نیاز دارد. البته در حال حاضر این باتری با فناوری نانو به دلیل اندازه بزرگی که دارد قابل استفاده در گوشی‎ های هوشمند نیست و ممکن است در آینده‎ ای نزدیک نمونه تجاری آن برای گوشی ‎ها نیز عرضه شود.

%d8%a8%d8%a7%d8%aa%d8%b1%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%81%d9%86%d8%a7%d9%88%d8%b1%db%8c-%d9%86%d8%a7%d9%86%d9%88

در این باتری از فناوری نانو برای ساخت ابر خازن‎ ها استفاده شده است. در گذشته نیز محققان سعی کرده بودند با استفاده از فناوری نانو باتری ‎های دو بعدی تولید کنند که فقط به اندازه چند اتم ضخامت داشته باشند. اگرچه تلاش ‎های آن ‎ها نتیجه‎ ای در پی نداشت.

این باتری با فناوری نانو از قرارگیری میلیون‎ ها رشته در سیم، در ابعاد نانو و در پوشش دو بعدی مخصوص ساخته می شود. سیم‎ ها انرژی مورد نیاز برای ذخیره در پوشش اطراف خود را فراهم می‎ کنند. این سیم‎ ها می‎توانند انرژی را در جهت مخالف هم با سرعت بسیار بالا منتقل کنند و اقدام به برق رسانی به سایر دستگاه‎ ها کنند.

یکی از محققان این پروژه اعلام کرده است در صورتی که امکان استفاده از این باتری در گوشی‎ های هوشمند بود برای هفته‎ ها نیازی به شارژ کردن دستگاه وجود نداشت. این در حالی است که هر بار شارژ آن چندین ثانیه بیشتر طول نمی ‎کشد. البته اگر با فناوری کنونی از این باتری در گوشی ‎ها استفاده شود، اندازه باتری از کل گوشی بیشتر خواهد بود!

عمر مفید این باتری بیش از ۳۰ هزار بار شارژ است. برای مقایسه می‎ توان باتری ‎های معمولی را مثال زد که عمر مفید آن‎ ها ۱۵۰۰ بار شارژ است. ممکن است عمر چنین باتری از سخت ‎افزار گوشی ‎های هوشمند پیشی بگیرد! البته این محصول تاکنون به صورت تجاری تولید نشده است. در صورت وقوع چنین پدیده‎ ای علاوه بر گوشی ‎های هوشمند سایر صنایع مانند خودروهای الکتریکی می‎ توانند پیشرفت بسیاری را شاهد باشند.

 

0 دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید: